چهارشنبه 29 اسفند 1397   10:33:23
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1397/3/22 سه‌شنبه
توضیح وزارت اقتصاد در خصوص رقم سرمایه گذاری خارجی در ایران
وزارت امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به مطلب منتشر شده در روزنامه فرهیختگان، در خصوص رقم دقیق سرمایه گذاری خارجی در کشور در سال 1396 توضیحاتی ارائه کرد.
به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، به نقل از سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران، در پاسخ به مطلب منتشر شده درخصوص گزارش سال 2017 میلادی آنکتاد در مورد آمار و اطلاعات سرمایه گذاری خارجی در سال 1396 می خوانیم: در مطالب مندرج در برخی رسانه ها، به استناد اظهارات معاون مدیر کل سرمایه گذاری خارجی سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران، آمار آنکتاد در خصوص رقم سرمایه گذاری خارجی در ایران مورد تردید قرار گرفته است.

این جوابیه می افزاید: این در حالی است که همین رسانه ها گزارشهای آنکتاد در برخی سال های گذشته، مبنی بر روند کاهشی سرمایه گذاری خارجی نسبت به سالهای قبل در ایران را به عنوان یک مرجع رسمی مورد استناد قرار داده و از آن علیه دولت و وزارت اموراقتصادی و دارایی استفاده می کردند اما اکنون که شاهد روند افزایش چشمگیر آمار جذب سرمایه گذاری خارجی درگزارش سال 2017 آنکتاد نسبت به سال قبل می باشیم، صحت این آمار و گزارش مذکور، مورد تردید قرار می گیرد.

جوابیه سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران تصریح دارد: در اظهارات معاون مدیرکل دفتر سرمایه گذاری خارجی این سازمان، آمار و اطلاعات سرمایه گذاری خارجی در سال 1396 هجری شمسی، به صورت تقریبی و تخمینی بیان شده و مقصود صرفاً ارائه تصویر کلی از نمای سرمایه گذاری و روند آن در کشور و قبل از نهایی شدن  و جمع آوری اطلاعات لازم از سوی کلیه دستگاه های مسئول بوده است.

این جوابیه با بیان اینکه ارائه دقیق آمار مربوط به سرمایه گذاری خارجی از سوی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران صرفاٌ بر اساس گزارش های واصله و مکاتبات رسمی صورت می گیرد، تاکید می کند: آمار نهایی و منتشره از سوی این سازمان، بر پایه اطلاعات و مستندات دریافت شده از بانک مرکزی، بورس، گمرک، استان ها و دستگاه های ذیربط گردآوری و منعکس می شود.

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
نشانی: میدان امام خمینی ـ خیابان باب همایون ـ خیابان صور اسرافیل  تلفن : 39909 فاکس: 39967627  کدپستی: 1114943661 پست الکترونیک: info@mefa.gov.ir