چهارشنبه 29 اسفند 1397   10:10:34
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1397/2/17 دوشنبهدر دیدار کرباسیان با کومسیشویلی تاکید شد؛
اولویت همکاریهای بانکی بین دو کشور ایران و جمهوری گرجستان
وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان ظهر امروز در دیدار با معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد و توسعه پایدار جمهوری گرجستان بر اولویت قرار دادن همکاریهای بانکی بین دو کشور تاکید کرد.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، مسعود کرباسیان در این دیدار، با بیان این مطلب اظهار داشت: اصلی ترین موضوع همکاریهای دو کشور که باید در اولویت قرار بگیرد، مسایل بانکی است و ایران آمادگی تاسیس شعبه بانکی در جمهوری گرجستان را دارد.

وی تصریح کرد: حل مسایل بانکی، به توسعه روابط تجاری و اقتصادی دو کشور کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

وزیر اقتصاد کشورمان در ادامه ضمن ابراز خرسندی از روند رو به رشد همکاریهای اقتصادی دوجانبه گفت: ایران در زمینه های تبادل الکترونیکی گمرکی، بیمه های اتکایی، توریسم، تبادل انرژی برق و کشت فراسرزمینی آمادگی همکاری با گرجستان را دارد.

وی همچنین با بیان اینکه با برخی کشورها در زمینه کشت فرا سرزمینی همکاری داریم، گفت: ما در برخی محصولات کشاورزی به خودکفایی رسیده و تراز غذایی مان مثبت است اما در خصوص کشت فراسرزمینی در گرجستان آمادگی داریم.

وزیر اقتصاد کشورمان خاطرنشان کرد: در طرح توسعه خط آهن شمال- جنوب، اتصال کل کشور به این خط از جمله برنامه های دولت بود که با تکمیل قطعه 160 کیلومتری رشت- آستارا، کل کشور به راه آهن شمال- جنوب متصل خواهد شد.

کرباسیان در ادامه با اشاره به درآمد یکصد میلیارد دلاری کشور از محل صادرات در سال گذشته گفت: بر اساس اعلام صندوق بین المللی پول، ذخایر ارزی کشور 108 میلیارد دلار می باشد.

وی همچنین میزان خصوصی سازی از آغاز بکار دولت تدبیر و امید را معادل خصوصی سازی انجام شده طی 10 سال گذشته اعلام کرد و افزود: 900 واحد صنعتی در اختیار دولت را امسال واگذار خواهیم کرد.

در ادامه این دیدار، "کومسیشویلی" معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد و توسعه پایدار جمهوری گرجستان با ارایه اطلاعاتی در خصوص همکاریهای مشترک اقتصادی با کشورمان، آمادگی گرجستان را برای توسعه هر چه بیشتر روابط تجاری و اقتصادی دوجانبه اعلام کرد.

وی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این دیدار گفت: از سال 2015 ملاقاتهای مهمی بین مسوولان دو کشور از جمله دیدار نخست وزیر گرجستان با رئیس جمهور و معاون اول رئیس جمهور ایران صورت گرفته است که این موضوع حکایت از اراده جدی سیاسی تهران- تفلیس برای توسعه روابط در همه حوزه ها دارد.

"کومسیشویلی" با اشاره به پیشرفت بسیار مطلوب مناسبات تجاری دو کشور ایران و جمهوری گرجستان اظهار داشت: انجام 31 پرواز هفتگی بین دو کشور در سال گذشته حاکی از پتانسیل بالای اقتصاد گردشگردی و همکاری های تجاری دو کشور است.

وی افزود: بازار سرمایه و فعالیت بورس گرجستان در مقایسه با بورس ایران بسیار کوچک است و ما خواستار انتقال تجربیات ایران و استفاده از آن در توسعه ظرفیت های بازار در سرمایه کشورمان هستیم.

گفتنی است، بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، حجم مبادلات تجاری ایران و گرجستان 156 میلیون و 665 هزار دلار بود که از این رقم 90 میلیون و 85 هزار دلار شامل صادرات ایران به گرجستان و  65 میلیون و 680 هزار دلار مربوط به واردات ایران از جمهوری گرجستان بود.


 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو
نسخه قابل چاپ
نشانی: میدان امام خمینی ـ خیابان باب همایون ـ خیابان صور اسرافیل  تلفن : 39909 فاکس: 39967627  کدپستی: 1114943661 پست الکترونیک: info@mefa.gov.ir