چهارشنبه 29 اسفند 1397   10:38:30
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1397/2/23 يكشنبهوزیر اقتصاد بلغارستان در دیدار با دکتر کرباسیان:
ایران شریک استراتژیک اتحادیه اروپا است
وزیر اقتصاد جمهوری بلغارستان که کشورش ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، طی دیدار با وزیر اقتصاد کشورمان، در واکنش به خروج ایالات متحده آمریکا از برجام، با تاکید بر تداوم همکاری های این اتحادیه با کشورمان، جمهوری اسلامی ایران را شریک استراتژیک اروپا خواند.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا) مسعود کرباسیان پس از این دیدار در گفت و گو با خبرنگاران، برگزاری این دیدار با وزیر اقتصاد جمهوری بلغارستان را به ویژه با توجه به ریاست دوره ای این کشور بر اتحادیه اروپا، دارای اهمیت زیادی خواند و گفت: در این دیدار، وزیر اقتصاد بلغارستان با روحیه ای بسیار مثبت و صادقانه از توسعه همکاری های دو کشور استقبال کرد و راه حل هایی برای فراهم آوردن هر چه بیشتر زمینه همکاری ها ارائه داد.
 

کرباسیان اظهار داشت: ایران و بلغارستان روابط همکاری اقتصادی دیرینه در زمینه های صنعتی، کشاورزی و حمل و نقل دارند و این سفر موقعیت خوبی را برای توسعه این روابط برای طرفین فراهم آورد.
 

وی افزود: خوشبختانه عمده موافقتنامه ها از جمله اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و همکاری های گمرکی بین طرفین امضا شده و یک سری موافقتنامه های دیگر هم در سفر آتی من به بلغارستان در شهریور ماه مورد بررسی و مذاکره قرار خواهد گرفت.
 

وزیر اقتصاد کشورمان یادآور شد: ریاست بلغارستان بر اتحادیه اروپا فرصت بسیار مناسبی است برای اینکه مذاکرات با این اتحادیه را در شرایط حاضر دنبال کنیم به ویژه اینکه بنا بر تاکید وزیر اقتصاد بلغارستان، رییس شورای تجاری  اتحادیه اروپا، ایران کماکان شریک استراتژیک این اتحادیه است.
 

وی با بیان اینکه بلغارستان و ایران دریچه های ترانزیتی مشترک به اروپا و آسیا محسوب  می شوند، از تفاهمات به عمل آمده و پیشنهادهای طرف بلغاری برای توسعه روابط ترانزیتی و حمل و نقل از طریق زمینی، خطوط ریلی و هوایی خبر داد و گفت: اتصال ایران به خطوط ریلی شوروی سابق و در واقع سرزمین اروپا، فرصت مناسبی برای توسعه همکاری های ترانزیت از طریق آذربایجان و در مراحل بعد، گرجستان و ارمنستان به عنوان راه های جدید است.
 

این گزارش حاکی است، "امیل میکارا کلف" وزیر اقتصاد جمهوری بلغارستان نیز طی سخنانی در خصوص این دیدار، با اشاره به روابط دیرینه این کشور با ایران گفت: در جلسه امروز راه های توسعه روابط و تسهیل زمینه های همکاری برای فعالان اقتصادی دو طرف بررسی شد.
 

وی در ادامه در واکنش به خروج آمریکا از برجام و موضع اتحادیه اروپا در این خصوص تاکید کرد: ایران شریک استرتژیک اتحادیه اروپا است و بلغارستان به عنوان رییس دوره ای اتحادیه اروپا، چه امروز و چه بعد از پایان این دوره، پیگیر و همراه ایران در این ارتباط خواهد بود.
 

وزیر اقتصاد جمهوری بلغارستان با تصریح اینکه بلغارستان به دنبال توسعه همکاری های مالی و بانکی با جمهوری اسلامی ایران و مقابله با بدعهدی ایالات متحده امریکا در مساله برجام است، حضور نمایندگان بانک توسعه بلغارستان و نمایندگان بیمه صادرات این کشور (برای تضمین پرداخت های اشخاص ثالث) در هیات بلغاری را گواهی بر همین امر خواند.
 

وی با بیان اینکه دوستان در سختی ها، دوست هستند بلغارستان را شریکی صادق و قابل پیش بینی برای ایران خواند و گفت: این کشور، دوستی خود را در عمل به ایران ثابت خواهد کرد.
 

وزیر اقتصاد جمهوری بلغارستان تاکید کرد: من شخصا رییس دو شورای "تجاری" و "رقابت پذیری" در اتحادیه اروپا و به شدت برای تدوام همکاری ایران با این اتحادیه مصر هستم و موضوع ایران به عنوان دستور کار نخستین جلسه آتی این اتحادیه در صوفیا پایتخت بلغارستان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
 

این گزارش حاکی است، در خاتمه این دیدار، در حضور وزرای اقتصاد جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بلغارستان، یادداشت تفاهمی در حوزه همکاری مناطق آزاد ایران با شرکت ملی مناطق صنعتی بلغارستان به امضای معاونین ذیربط در دو کشور رسید.


 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو
نسخه قابل چاپ
نشانی: میدان امام خمینی ـ خیابان باب همایون ـ خیابان صور اسرافیل  تلفن : 39909 فاکس: 39967627  کدپستی: 1114943661 پست الکترونیک: info@mefa.gov.ir