چهارشنبه 21 آذر 1397   06:46:40
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1396/9/14 سه‌شنبه
پیگیری ایجاد پنجره واحد خدمات شهری در خوزستان
در نشست مشترک مدیران دستگاه های استانی تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی، شهردار اهواز، رئیس شورای شهر اهواز و مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری خوزستان، راهکارهای ایجاد پنجره واحد خدمات شهری، صبح شنبه چهارم آذر ماه، در سالن جلسات اداره کل امور اقتصادی و دارایی خوزستان، پیگیری شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی خوزستان، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان در این نشست اظهار داشت:بهبود فضای کسب و کار، یکی از پنج پروژه بزرگ اقتصاد مقاومتی وزارت امور اقتصادی و دارایی است.

صدری افزود: در دل بهبود فضای کسب و کار که شاخصی جهانی و ملی است و سهمی که برای ارتقای این شاخص در استان ها در نظر گرفته اند، ایجاد پنجره واحد خدمات شهری قرار دارد. فلسفه این موضوع هم مشخص است، دستگاه های متعددی با این پنجره واحد درگیر هستند که در یک نمای کلی، شهرداری به عنوان مدیر شهر شناخته می شود و در واقع متولی اصلی پنجره واحد خدمات شهری در استان، شهرداری است.

وی با اشاره به پیشینه ای از خدمات ارائه شده در ساخت و ساز های شهری، دولت الکترونیک و ارائه خدمات در دفاتر پیشخوان دولت و پلیس +10 و نقش این روند در ایجاد پنجره واحد خدمات شهری، اظهار داشت: در نگاه دوم و در سطح بالاتر، بهبود فضای کسب و کار و گره خوردن سرمایهگذاری در سطح شهر با این مقوله، پیش نیازهایی دارد.

صدری بیان کرد: وقتی قرار است اتفاقی در سطح کلان در شهر  به وجود آید، باید نیازهای قبلی از جمله نقشه شهر مشخص شود. همچنین فضای آموزشی، فضای سبز، فضای تجاری، فضای مسکونی، فرهنگی، مسجد و نیازهای متعدد برای ساخت یک پروژه (مثلا کتابخانه) در نظر گرفته شود.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خوزستان شرح داد: در مقوله سرمایه گذاری نیز به همین شکل است و پیش نیازها باید رعایت شود. نیازهای جزئی گرچه برای مردم مهم است و برای رفع این نیازها درگذشته نیز اشتباهاتی صورت گرفته، ولی به مرور زمان حل شده است و خدمات  ارائه شده است؛ اما در بحث سرمایهگذاری باید ببینیم آیا نقشه جامع سرمایهگذاری در شهر وجود دارد و کجای شهر برای سرمایهگذاری تشویق شده است و چه نوع سرمایه گذاری باید انجام شود.

وی تصریح کرد: این پیش نیازها در قالب پنجره واحد خدمات شهری که وزارت اقتصاد متولی هماهنگی آن  و در قدم اول شهرداری ها در مراکز استان ها متولی اجرای آن هستند، متبلور می شود. وقتی متقاضیان سرمایه گذاری تقاضای پروانه ساخت می کنند، همان موقع باید خدمات در کوتاه ترین مدت زمانی به متقاضی ارائه شود.

صدری افزود: نماینده دستگاههای خدماترسان (خدماتی که به عنوان اشتراک داده می شود، مانند آب، برق، گاز و تلفن) در همان جا مستقر باشند و خدمات در همان قدم اول به متقاضیان ارائه، تا تکلیف آن ها مشخص شود.

وی گفت: سرمایهگذار به دنبال بهترین و سریع ترین بازدهی سرمایه است؛ بنابراین ما باید در حل مسائل و مشکلات متقاضیان و ارائه خدمات بهتر در سطح شهر به سرمایه گذاران اقدام کنیم.

نماینده وزیر و مدیر کل امور اقتصادی و دارایی خوزستان توضیح داد: در قالب پروژه اقتصاد مقاومتی،در گام دوم بعد از مشخص شدن نقشه جامع شهر، فرآیند خدمات دهی الکترونیکی شود و زیربناها با مشارکت دستگاه متولی تامین و خدمات از طریق شهرداری بدون قید زمان، ۲۴ ساعته به متقاضیان ارائه بشود.

وی اظهار امیدواری کرد: با وجود شهرداری اهواز با اقدامات مدبرانه خود  به همراه شورای شهر که طلیعه موفقیت های خوبی میدهد، خدمات خوبی در شان مردم ارائه شود.

منصور کتانباف، شهردار کلانشهر اهواز نیز در این نشست اظهار داشت: توسعه شهرها در کشور تابعی از طرح های جامع و تفصیلی است و البته طراحی تفصیلی هم به نوعی که الان هست، در حال تغییر است. این را باید بدانیم که آخرین طرح جامع اهواز برای سال ۱۳۶۸ بوده است و در اهواز از ۵ سال پیش بازنگری این طرح در دست اقدام است. بعد از طرح جامع باید طرح تفصیلی تهیه شود. اگر این اقدامات انجام شود، شهر مسیر روشنی برای ادامه راه خواهد داشت.

وی افزود نکته دیگر این است که از سال۸۴ به بعد شهر اهواز ممیزی نشده است، درحالیکه هر ۵ سال یکبار باید شهر ممیزی می شد. دلیل این وضعیت مشکلات زیرساختی است، مثلا شهرداری اهواز تاکنون فاقد محیط جی آی اس بوده است که پیگیر فراهم کردن آن هستیم.

کتانباف گفت: متاسفانه اهواز در طرح ریزی جامع از کلانشهرهایی مثل تهران و اصفهان و شیراز عقب افتاده است. ما مشتاقیم که متولیان این طرح هر چه سریعتر آن را به انجام برسانند و خود نیز برای همکاری در انجام آن اعلام آمادگی کرده ایم.

کتانباف با استقبال از همکاری در کارگروه پنجره واحد خدمات شهری و تاکید بر هدف گذاری و تقسیم کار در اجرای این پروژه، ابراز امیدواری کرد که نتیجه این کارگروه بهبود زیرساخت های توسعه شهری باشد.

 

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
نشانی: میدان امام خمینی ـ خیابان باب همایون ـ خیابان صور اسرافیل  تلفن : 39909 فاکس: 39967627  کدپستی: 1114943661 پست الکترونیک: info@mefa.gov.ir