چهارشنبه 5 تير 1398   00:02:08
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1397/7/18 چهارشنبه
استان فارس: اوراق تسویه خزانه نوع دوم ابزاری نوین برای تسویه بدهی پیمانکاران به بانکها
دائی مدیرکل امور اقتصادی و دارایی فارس در نشست با مدیران بانکهای خصوصی و دولتی استان فارس، به معرفی اوراق تسویه خزانه نوع دوم به عنوان یکی از ابزارهای مالی جهت تسویه بدهکاری پیمانکاران به بانکها پرداخت.

به گزارش روابط عمومی ادارهکل امور اقتصادی و دارایی فارس، دائی ضمن اشاره به مشکلاتی که در گذشته برای پرداخت بدهی های دولت به بخش خصوصی   داشت و در نهایت به استفاده از منابع بانک مرکزی و آثار تورمی ناشی از آن منجر میشد، اظهار داشت: در شرایط کنونی دولت سعی کرده است تا حد امکان از منابع بانک مرکزی برای پرداخت دیون پیمانکاران استفاده نکند و روشهای جایگزین را برای پرداخت بدهی ها در پیش گیرد که در این راستا "مدیریت بدهی ها و مطالبات" به عنوان یکی از راهکارهای مهم در دستور کار دولت قرار داده شده و  از سال 1394 اقدامات مهمی در این خصوص آغاز گردیده است.
 

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی فارس در بیان این اقدامات، به ظرفیت ایجاد شده در بند(و) تبصره (5) قانون بودجه سال 1397 کل کشور جهت تسویه مطالبات اشخاص متقاضی مشمول از دولت و با بدهی آنها به بانک ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی از طریق اسناد (اوراق) تسویه خزانه نوع دوم اشاره نمود و گفت: اوراق تسویه خزانه نوع دوم اسنادی تعهدی خاصی است که از طرف وزارت اقتصاد در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی و تعاونی های طلبکار و متعاقب آن  بدهکار قرار داده شده و این اسناد صرفاً جهت تسویه بدهکاری پیمانکاران به بانکها مورد استفاده قرار می گیرد.
 

وی همچنین گفت: دستورالعمل استفاده از این ظرفیت جهت صدور اسناد مذکور طی اطلاعیه شماره دو وزارت اقتصاد به همه دستگاههای اجرایی، بانکها و موسسات غیربانکی ابلاغ شده است.
 

دائی همچنین با اعلام موفقیت استان فارس در جذب تقریباً 100 درصدی اسناد خزانه در سالهای 1395 و 1396  اظهار داشت: تامین منابع مالی پروژه های عمرانی استان بالغ مبلغ 885 میلیارد تومان تا پایان شهریورماه سال جاری از محل اسناد خزانه اسلامی سال 1396 صورت گرفته است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی فارس، اشخاص حقیقی و حقوقی تعاونی و خصوصی، نهادهای عمومی غیردولتی، بانک‌ها، شرکت‌های دولتی تابع وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، آموزش و پرورش و نیرو (بابت یارانه قیمت‌های تکلیفی) و شرکت ملی نفت ایران را مشمول استفاده از ظرفیت اسناد (اوراق) تسویه خزانه نوع دوم عنوان نمود.


 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
نشانی: میدان امام خمینی ـ خیابان باب همایون ـ خیابان صور اسرافیل  تلفن : 39909 فاکس: 39967627  کدپستی: 1114943661 پست الکترونیک: info@mefa.gov.ir